بیت التجاره شهروند ایران زمین

شهروند

به نام او جل جلاله

الیوم بحسب ِ امر ِ والده پیاده راهی شدیم بر بیت التجاره شهروند ِ ایرانزمین که با این که چند دقیقه ای بیش! مسافت ندارد تا حجره ی محقر ابومنصور حلاج، لکن تا کنون آن مکان، مزین نشده بود به قدوم جنابمان!
بیت التجاره به تعبیر جنابمان یا مرکز تسوق یا المول! به تعبیر معربین، پدیده ی مبارکی ست در جهت استفاده بهینه از وقت، از منظر دسترسی راحت و سریع به انواع مختلف اقلام مورد نیاز!
پوشیده نیست که مصرف گرایی و به طور کلی خرید! یکی از مولفه های اساسی دنیای مدرن ست که سرزمین ایران به حسب گذار از سنت به مدرنیته سخت مشغول کشتی گرفتن با این مقوله ی بس پیچیده ست.

فرهنگ ایرانی اسلامی ِ زخمی از یک طرف، غول بی شاخ  و دم مدرنیته از طرف دیگر ، امید متجدد شدن از یک طرف و پایگیری سنت از طرف دیگر معادله ای غامض و مسابقه ای کامل تشکیل داده است.

تنوع محصولات متفاوت با کیفیت و ظواهر گوناگون، تولید نیاز های مختلف توسط رسانه ها و خود تولیدکنندگان محصولات، این نهفته غول شهوت ِ خرید و تصاحب اموال گوناگون را در درون آدمی زنده می سازد و تو گویی وقتی به این مراکز خرید می روی ، روحت برای تصاحب اجناس پرواز می کند و با توجه به موجودی کارت اعتباری ات، برای خریدن می جنگی!

همین مسئله تو را وادار می کند تا شنبه صبح! با توان مضاعف و با فکر کسب مال و پول بیشتر از خانه خارج شوی و مجدا آخر هفته و خرید!
و این تو هستی که در کشاکش این مسئله هضم می شوی و به یک ماشین کسب پول و خرید محصول تبدیل می شوی و ناخودآگاه است که فراموش می کنی این تو هستی که باید لذت ببری و زندگی کنی …. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *