چریک های اخلاقی

یک: طرفدارانش را چریکی خطاب می کند، ارزشمند است به جای گفتن بغبغو و تتلیتی! چریک نماد مبارزه است ، مبارزه ی بدون قاعده در وضعیت بدون حساب و کتاب!
چریک نماد سختی و استقامت و پایداری و مقاومت است. خودش را در قالب کمپانی زد و بند تعریف می کند اما در عین حال، اول شعر هایش می گوید :”حمید”

دو: حمید امیری صفت متولد 72 است. ترک هایش با استقبال زایدالوصفی مواجه میشود البته الحق و الانصاف کیفیت ویدئو ها و اکسسوری های بکار رفته در آن، شگفت آور است. حدود هشت تا از ترک هایش را شنیده و دیده ام. بقیه اش را پیدا نکردم، شاید همین تعداد باشد.بیشتر عکس های یک ریش بلندی دارد با هیکلی ورزشکاری و تیپی اسپرت. خوش لباس است و مدعی است در کمپانی اش طراح لباس دارد.

سه: ویژگی بارز شعرهایش برای من، فارغ از موسیقی هیجان انگیز و تنظیم های فوق العاده، تکست اش است. تکستی که سراسر اشاره به مولفه های اخلاقی و ارزشی دارد. دغدغه های اجتماعی در اشعارش موج میزند، در کلیپ هایش نیز! همون هنگامی که از بین رفتن ارزش های جنگ و شهدا به خاطر عملکرد اشتباه برخی ها را در خیابان به تصویر می کشد. یا آن هنگامی که قباحت خیانت را در ترک “هیسس ملومه کجای؟!” به مخاطب می چشاند و یا آن هنگامی که با خدا در ترک “چ” راز و نیاز می کند.

اما تکست ترک “فیک” او واقعا فوق العاده است، خودش ساعت ها منبر است! انتقادی صریح از وضعیت اخلاقی جوانانی که روزی ریچ کیدز هستند و گاهی سلبریتی شبکه های اجتماعی.

چهار: هنر، بستر است! قالب ارزش گذاری نمیشود این محتوا است که میتواند اوج بگیرد یا خار و ذلیل کند زمین بائری را که در آن رشد کرده است. “حمید” هم رپر است ، اما رپری اخلاقی، ارزش های اخلاقی و انتقاد از جامعه ی بی ارزش را رها نمی کند! همین نماد اعتراض های مسالمات آمیز به فروپاشی گزاره های اخلاقی از دید یک دهه هفتادی است.

درست که رپ قالبی غیرمجاز تلقی می شود اما چریک، قالب نمی شناسد! به هدف فکر می کند و رپ این بار بستر انتقال گزاره های اخلاقی قرار گرفته است چه نخبگان و ریش سفیدان جامعه بپسندند و چه نه!

به امید روزی که محتوا بر قالب و باطن بر ظاهر غلبه پیدا کند، ان شا الله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *