الگوی نانوشته

این مطلب را برای یک گروه تلگرامی نوشتم و توضیحات آن به اختصار است٬ ان شا الله در فرصت مقتضی در خصوص مغالطه ای که پیرامون یک الگوی دینی و یک الگوی عادی یا به تعبیر بهتر نمونه های موفق و افراد شاخص روی میدهد را بیشتر شرح خواهم داد.

یک کاربر در توئیتر نوشته اگر زن های ایرانی به جای فاطمه زهرا الگوهایی مثل این زن [مریم میرزاخانی] داشتن الان ایران هم جای بهتری برای زندگی بود و هم جای بهتری برای دانشمندان!

همون اول چندتا سوال به ذهنم رسید
۱- آیا مریم میرزاخانی به عنوان یک بانوی موفق در کار علمی الگویی در عرض حضرت زهرا است برای بانوان؟
۲- آیا مریم میرزاخانی اساسا الگو است؟
۳- اگر هم الگو است آیا میتواند یک الگوی دینی باشد؟

♦️ به نظر من #مریم_میرزاخانی قطعا یک بانوی موفق است. از این رو که شخصیت علمی او احتمالا [من اطلاعی ندارم] منشا اثر بسیار ارزشمندی در رشته ی تخصصی او است. البته این موفقیت نه فقط متکی بر ضریب هوش و استعداد بالا بلکه به پشتوانه اهتمام و تلاش او و خانواده اش است.
هم اکنون در کشور ما هم خیلی بسیاری از زنان و مردان دانشمند در حال کار علمی هستند. در رشته های مختلف در خارج و داخل کشور که همه ی ما به آنان افتخار می کنیم. عرق ملی ما از این که یک زن ایرانی در تراز برترین دانشمندان قرن قرار می گیرد به جوش می آید و قطعا و قطعا وقتی او را از دست می دهیم همه ی ما به هر سلیقه و رنگ و نژاد و ایدئولوژی اندوهناک و غمگین می شویم.

♦️ اما مریم میرزاخانی یک نابغه ی ریاضی است | ما از رفتار شخصی و خانوادگی و رفتارهای اجتماعی او خبری نداریم که قطعا بسیار بسیار خوب بوده لکن الگوی دینی٬ خواستگاهش فرق می کند زیرا که دین٬ ریاضی نیست. فرد دینی هم شخصیت علمی نیست.
بد نیست اگر در اینجا یادآوری کنم که دین نیامده است از ما دانشمند بسازد اگرچه ما را همیشه تشویق به آموختن و کسب علم می کند و حتی نیامده است از ما جنگ جوهایی قدرتمند بسازد اگرچه همیشه مارا دعوت می کند به اینکه انسان هایی قوی و نیرومند باشیم بلکه دین آمده است تا از ما #انسان های #اخلاقی بسازد.

♦️ دین و شخصیت دینی و الگوی دینی٬ شخصیتی است که ما را دعوت می کند تا #اخلاق را رعایت کنیم. انسانیت خودمان را پاس بداریم و نگذاریم رفتار های خودخواهانه ما در جامعه مشکل ایجاد بکند. جامعه ی دینی هم چنین جامعه است؛ جامعه ای سرشار از نظم٬ اخلاق٬ #انسانیت و احترام به عقاید و سلایق مختلف!
الگوی دینی٬ فردی است که ما را دعوت می کند تا کیفیت زندگی خودمان را بر پایه ی آموزه های دینی بهبود بخشیم نه اینکه گرفتاری و مشکلات بیشتری برای خودمان درست کنیم.

♦️ حضرت زهرا سلام الله علیها در روایتی فرمایند بدترین افراد کسانی هستند که هرچه میخواهند می گویند! گفت و گوی بدون دانش و بیان بدون تفکر یکی از آسیب های جامعه ی کنونی ماست. از طرفی توان و طاقت گفت و گوی با یکدیگر را نداریم و دائما پرخاش می کنیم و از طرفی هم بدون تامل و تفکر سخنرانی می کنیم.

حلاج الاسرار | bathaei.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *