مهرعلیزاده عامل شکست سال ۸۴!؟

به نام خدا

با مطرح شدن نام محسن مهرعلیزاده برای تصدی شهرداری تهران٬ برخی ها یکباره یاد خاطرات شکست اصلاح‌طلبان در سال ۸۴ افتادند و در عین حالی که دنبال مقصر می گشتند٬ کسی را پیدا نکردند جز مهندس محسن مهرعلیزاده!

فارغ از بررسی عوامل شکست اصلاح طلبان در سال ۸۴ و یک نگاه بالا به پایین در کنار اعتماد به نفس زایدالوصفی که در انتخابات داشتند٬ علاقه مند هستم تا از لحاظ آماری مروری کنم بر انتخابات ۸۴

۱- محسن مهرعلیزاده در دوره نخست انتخابات ۱٬۲۸۸٬۶۴۰ میلیون رای آورد و در استان های آذربایجان شرقی و غربی و ارومیه رای نخست را از آن خود کرد.

۲- مصطفی معین دیگر کاندیدای اصلاح طلب و نماینده حزب مشارکت در انتخابات ۴٬۰۸۳٬۹۵۱ میلیون رای آورد و تنها در استان سیستان و بلوچستان رای نخست را بدست آورد.

۳- حجت الاسلام شیخ مهدی کروبی دیگر نماینده اصلاح طلب که به عنوان دبیرکل مجمع روحانیون مبارز در انتخابات شرکت کرده بود ۵٫۰۷۰٫۱۲۴ میلیون رای آورد و در استان های شرقی کشور از کردستان تا هرمزگان رای نخست را از آن خود کرد.

مدعیان یافتن عامل شکست! معتقدند اگر مهرعلیزاده از انتخابات انصراف داده بود و تنها ۷۰۰ هزار رای از آرای او به سبد شیخ مهدی کروبی رفته بود٬ کروبی در کنار احمدی نژاد و مرحوم هاشمی رفسنجانی به دور دوم انتخابات رفته بود! زیرا که او بخشی از آرای خاموش اصلاح طلبان را از آن خود کرده است.

یک: مهرعلیزاده توانست یک میلیون رای از استان های هم زبان خود بدست بیاورد در حالی که تقریبا آرایی را به دست آورد که اگر در سبد او نمی رفت٬ هیچ تضمینی برای وارد شدن آن به سبد کروبی یا معین نبود! به عنوان مثال در انتخابات سال ۸۰ (دوره ی قبلی) که منجر به پیروزی منحصر به فرد سید محمد خاتمی شد و مشارکت خوبی رقم خورد٬ در استان آذربایجان غربی میزان مشارکت ۵۶.۴۱ درصد و کل آرای آن ۹۷۴۱۸۱ رای بود و در سال ۸۴ میزان رای آذر.غ ۸۴۳۸۰۶ بود. یعنی کل آرای ماخوذه در سال ۸۴ از سال ۸۰ کمتر بوده است پس در این حالت چطور محسن مهرعلیزاده آرای خاموش اصلاح طلبان را وارد صندوق رای خود کرده است؟ مضافا بر اینکه او در کل 11,566 بیشتر از اکبر هاشمی رفسنجانی آورد و نفر اول شد و مصطفی معین هم 16,150 کمتر آورد و شیخ مهدی کروبی هم در کل ۹۹۷۶۶ رای آورد. این آمار و ارقام در حالی است که به گفته کارشناسان٬ نتایج انتخابات در استان هایی نظیر آذربایجان غربی٬ بیشتر بر اساس قومیت کاندیدا است نه جناح سیاسی آن. کما اینکه طبق آمار وزارت کشور مهندس موسوی در انتخابات ۸۸ نیز در استان آذربایجان غربی رای نخست را آورد.

دو: مهرعلیزاده تنها در سه استان هم زبان خود توانست رای نخست را با مجموع یک میلیون رای بدست آورد در حالی که مصطفی معین با کسب رای سیستان و بلوچستان به مقدار ۴۷۹۱۲۵ و بیش از ۵۰ درصد آرای مشارکت کنندگان در انتخابات٬ نفر نخست شد و در باقی استان ها در مجموع توانست 3,604,826 میلیون رای بیاورد. یعنی سه میلیون و خورده ای از آرای اصلاح طلبان در بقیه استان ها را در حالی نتوانسته رای نخست را بدست بیاورد٬ از آن خود کرده است. حال باید این مدعیان پاسخ دهند که چه کسی از آرای شیخ مهدی کروبی دیگر نماینده اصلاح طلب در انتخابات ۸۴ کاسته است؟

سه: نکته ی قابل توجه آن است که در بسیاری از استان هایی که شیخ مهدی کروبی رای نخست را کسب کرده است ( مانند کردستان) نفر دوم در استان کسی نبوده جز دکتر مصطفی معین! فلذا اگر دکتر معین در انتخابات ۸۴ انصراف می دادند قطع به یقین تمامی آرای او مستقیما به سبد شیخ مهدی کروبی سرازیر می شد در حالی که در همین استان٬ مهندس مهرعلیزاده نفر ششم شد!

پایان: با این تفاسیر مهندس مهرعلیزاده تقریبا ۱ میلیون از آرای قومیتی خود را کسب نموده بود اما اگر حزب مشارکت ایران اسلامی آنقدر برای معرفی کاندیدای مستقل در انتخابات تلاش نمی کرد و با شیخ مهدی کروبی٬ علیرغم تمام تلاش هایش برای ائتلاف همکاری می نمود و اگر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی کمی از موضع پیروزی بلاشک خود در انتخابات ۸۴ کوتاه می آمد و نقش محوری را که در سال ۹۲ ایفا نمود را اجرا می کرد قطعا نتیجه ی انتخابات ۸۴ چیزی جز آنی بود که رقم خورد و آن اتفاقی برای کشور افتاد که نباید …

مضافا به مدعیان یافت عوامل شکست پیشنهاد می شود در حالی که نیم نگاهی به شهرداری تهران دارند٬ به این نحو به دنبال مقصر نگردند و تلاش نمایند تا تجربه ی ناموفقی را در انتخاب شهردار پایتخت از خود به نمایش نگذارند….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *